به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
 

سیمای شهرستان روانسر

زبان مردم شهرستان روانسر گویش کردی سورانی است و اکثر مردم آن اهل سنت و پیرو مذهب امام محمد شافعی (رض) می باشند ودر تعدادی از روستاهای همجوار با شهرستان کرمانشاه خانوارهایی از  شیعه اثنی عشری وطایفه اهل  حق سکونت دارند.

پوشاک مردان شامل چوخه و رانک ( پیراهن و شلوار محلی ) است که روی آن شال می‌بندند و از کلاش یا گیوه هم برای پا پوش استفاده می‌کنند. زنان روانسری معمولا پیراهن‌های بلند و گشاد و سخمه ( جلیقه ) و کوا (قبا) در رنگها و طرحهای متنوع می‌پوشند که علاوه بر زیبایی از نظر پوشیدگی و موزون نمودن قامت شخص بسیار موثرند. موسیقی در میان مردم کرد جایگاه ویژه‌ای دارد، موسیقی رایج در روانسر مانند شهرستانهای پاوه و جوانرود شامل نواهای هوره، سیاه چمانه ، سوز است و سازهای مورد استفاده عبارتند از سرنا ، دهل ، شمشال و دف که در مراسم مولودی خوانی به کار می‌رود.

دارای مراکز فرهنگی: 1- مجتمع فرهنگی و هنری توحید وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر 2- مجتمع فرهنگی تبلیغی وابسته به سازمان تبلیغات شهرستان روانسر 3- کانون بسیج هنرمندان وابسته به پایگاه حوزه مقاومت 4- پایگاه فرهنگی , هنری سراب وابسته به حوزه مقاومت شهرستان روانسر . در مجتمع فرهنگی و هنری توحید کلاسهای آموزشی(تاتر وسینما،موسیقی،هنرهای تجسمی) برای هنرجویان در شاخه های مختلف هنری برگزار می شود و مدرسان مختلف به آموزش می پردازند .

سال 1387 سه دانشگاه شامل دانشگاه پیام نور ، مرکز جامع علمی وکاربردی ودانشگاه آزاد اسلامی مرکز روانسر در این شهرستان تاسیس وزمینه ادامه تحصیل جوانان این شهرستان وسایر علاقمندان به تحصیل در شهرستان ها و استان های همجوار را فراهم نموده است .

علما و شاعران روانسر:

 1- میرزا احمد داواشی متولد 18/10/1284 ه.ش ودر تاریخ  12/05/1359ه.ش وفات یافت .دارای دیوان اشعار می باشد.هوش و قدرت حافظه میرزا احمد به اندازه ای بود که تمامی اشعارش را از زمان جوانی تا پیری از حفظ بود و شاعری فی البداهه گوی و حاضر جواب بود که با یک نگاه به چیزی چندین شعر پر معنا و روان برای آن می سرود و فورا همه را به حافظه می سپرد.

2- سید طاهر هاشمی متولد 1294 ه.ش ودر تاریخ  02/04/1370ه.ش وفات یافت .دارای دیوان اشعار می باشد. استاد سید محمد طاهر هاشمی در علوم اسلامی،ادبیات عرب ، تاریخ ایران و اسلام و همچنین علم نسب شناسی ، جداول وفقی و جفر از علوم غریبه , تذهیب ، خطاطی و خوشنویسی صاحب نظر و دارای سبک بودند. درخط نسخ سبک عثمانی تخصص داشت. ایشان قرآن کریم، صحیفه سجادیه، دلایل الخیرات وآثار متعدد دیگری را با خط نسخ و نستعلیق کتابت نموده اند. وی بیش از پانزده هزار بیت شعر به زبان های کردی و فارسی سروده اند که اشعار کردی عرفانی وی به صورت موسیقی عرفانی در تکایای قادری کردستان استفاده می شود .

3- شیخ محمد سعید نقشبندی  عارف، فقیه و شاعر کُرد ایرانی است. وی در ماه رجب ۱۳۴۹هـ. ق. برابر با ۱۰ دی ۱۳۰۹ در روستای قیطول از توابع سرپل ذهاب زاده شد. پدر و اجداد او همه عالمان دینی و عارفانی مشهور بودند وی از سادات حسینی است. شیخ محمد سعید نویسنده و شاعر است آثار منتشر شده ایشان عبارتند از:

۱. «عوامل پال اظهار » منظومه‌ای است به زبان کُردی که نقشبندی، در طی ۱۲۴ بیت آن، کتابِ «عوامل» تألیف «شیخ باباعلی برکوی» را ترجمه کرده است. موضوع کتاب عوامل، عامل‌های مؤثر بر کلمات در علم نحو در زبان عربی است. استاد، کتاب را به شیوه‌ای سهل و ممتنع به زبان کُردی روان به نظم درآورده است. خصیصه کتابِ عوامل برکوی (که در حوزه‌ها تدریس می‌شود) تأکید آن برآوردن مثال‌های اخلاقی و اعتقادی است که وی هم در ترجمه ی خود، همین شیوه را پی گرفته و به شیوایی توسعه داده است. این کتاب در سال ۱۳۶۹ چاپ و منتشر شده است.

۲-«ئیمان و ئیسلام (ایمان و اسلام)» کتابی است منظوم که نقشبندی در آن از اصول و فروع دین اسلام بحث کرده و این موضوعات را (در ۱۷۵ بیت) به زبان کُردی به نظم درآورده است. آنچه در این کتاب توجّه بیشتری به خود معطوف می‌کند، شیوایی و در عین حال سادگی است به نحوی که مسائل کلّی و پیچیدهٔ فقهی و کلامی را به شیوه‌ای شیوا و در قالب گفتاری دلنشین منتقل می‌کند، این کتاب در ابتدا برای آموختن اصول و فروع دین به نوجوانان سروده شده است. انتشارات کُردستان این کتاب را در سال ۱۳۷۴ چاپ و منتشر کرده است.

۳ -«چهل مقاله» کتابِ ارزشمندی است از نقشبندی و در پاره‌ای مسائل عرفانی نظر شخص ایشان را بیان می‌دارد که البته مقداری هم اختلافی است و شاید در دیگر طرائق آنگونه برداشتی نباشد. این کتاب حاوی چهل مقالهی فقهی، اخلاقی و عرفانی فارسی است. بیشترِ مقالات، در پاسخِ سؤالاتِ مردم نگاشته شده و به همین سبب، نثرِ کتاب ساده و روان است و همگان می‌توانند از آن بهره‌مند شوند؛ چهل مقاله به همت فرزند ارشد وی «ملا عثمان نقشبندی» گردآوری شده است.

4- ماموستا ملا محی الدین صالحی متولد 30/09/ 1314 ه.ش ودر تاریخ  11/08/1389ه.ش وفات یافت . یشتر از بیست جلد کتاب را در علوم و فنون مختلف تالیف کرده که بعضی از آنها مانند کتاب سرود بادیه در باره شعرای کرد ، لک  و لر  چاپ گردیده و تعدادی هم آماده چاپ می باشد . مانند کتاب نبی اکرم (ص) و کتاب سیری در ادبیات کردستان و لرستان .صد ها مقاله علمی نوشته است ، که در نشریات مختلف چاپ شده و یا در مجامع ارائه گردیده است .ایشان در هنر خوشنویسی استاد بود و خط نستعلیق و نسخ را زیبا می نوشت . همه آثار خود را با خط خویش کتابت نموده است .